Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Ką daryti, kad geriau slystu?

Patarimai 2009-09-20 komentarai 0
 
  

Labai seniai, kai buvo garbinami aptempiantys nežmoniškai ryškių fluorescencinių spalvų kombinezonai, megzti raiščiai ant galvos ir kai kiekvienas kalnų slidininkas turėjo savo kilpą, o „susietas“ slidžių valdymas buvo paskutinis mados klyksmas, prižiūrėti slides nebuvo labai brangu. Tiesa, tam reikėjo tam tikrų įgūdžių. Briaunos, pavyzdžiui, buvo galandamos banalia, gudriai rankoje suspausta dilde. Nebuvo jokių ten tokių niuansų, kaip nukreipiančių vienu-pusantro-dviem laipsniais aukšto anglies pagrindo dildžių ar deimantinių luitų. O su slystančiuoju slidžių paviršiumi buvo dar paprasčiau. Įbrėžimai būdavo užliejami polietilenu iš šampano kamščių, o vietoje kasdienio tepalo slydimui buvo naudojamos paprasčiausios parafininės žvakės. Bet pažanga nestovi vietoje, ir mūsų laikais kiekvienas save gerbiantis slidininkas turi žinoti tokius žodžius, kaip „parafinas“, „greitintuvas“ ir „struktūra“.

Būtinumas sutepti slides nustatomas akivaizdžiu būdu. Jei jos blogai slysta, prie slystančiojo paviršiaus kimba sniegas, o judant susidaro įspūdis, kad jums kažkas iš galo lipa ant slidžių, tuomet pats laikas pagalvoti apie jų tepimą. Bet galima nustatyti būtinumą apdirbti slystantįjį paviršių ir neišėjus ant šlaito. Pradėsime nuo to, kad idealiu atveju slides neblogai būtų ruošti kiekvienam išėjimui ant šlaito, nors tai ir nėra būtina. Tačiau jei vakar Jūsų slidės slydo gerai, o šiandien temperatūra ir oro drėgnumas (ir atitinkamai – sniego) pasikeitė – tai aiškus ženklas, kad reikia prisiminti, kuo jūs tepėte slides vakar ir įnešti pataisymų. Jei oras yra daugmaž pastovus, sniegas geras, o Jūs – žmogus tingus, tai po vieno slidžių apdirbimo geru parafinu seanso galima ramiai slidinėti keletą dienų. Tik nepamirškite periodiškai tikrinti parafininio sluoksnio susidėvėjimo lygio. Kartais slystantysis slidžių paviršius atrodo tarsi „uždžiūvęs“, padengtas kažkokiomis baltomis „apnašomis“. Iš tikrųjų tai yra mikro-plaušai, kyšantys iš sniego kristalų pašiaušto slystančiojo paviršiaus. Tokios „apnašos“ –puikus pagrindas ištepti slides parafinu. Be nusitrynimo, slystantysis paviršius su užteptu ant jo parafinu patiria dar vieną nemalonų reiškinį – jis puikiai sugeria visokį purvą, kas gerai matyti, kai jūsų slystantysis paviršius iš pradžių būna baltos spalvos, o vėliau pradeda pilkėti. Reikalas tame, kad polietilenas, iš kurio pagamintas slystantysis paviršius – poringa medžiaga. Tos poros sugeria parafiną, ypač kai jis tepamas karštas, ir padeda ilgiau jį išlaikyti. Bet į tas pačias poras patenka ir purvas. Todėl prieš užtepant šviežią parafiną reikia nuvalyti paviršių, pašalinant seną užterštą parafiną. Be to, ant paruošto slystančiojo paviršiaus galima atlikti ir taip vadinamą struktūrą – mikroskopinius ištisinius griovelius. Ruošiant lentynines slides struktūrą galima atlikti specialiais raižiukais namų sąlygomis, be to, žingsnis ir gylis priklauso nuo sniego būsenos, o būtent – nuo jo kristalų dydžio. Tačiau su kalnų slidėmis, o juo labiau, su snieglentėmis struktūros išbrėžimas namų sąlygomis – dalykas sudėtingas, todėl niekas dėl to labai nesijaudina. Daugiausia, ką galima padaryti - uždėti ištisinę struktūrą su specialiu šepečiu su bronzine šeriais. O dabar detaliau.

Parafinai

 

Parafinai – tai slystančiojo paviršiaus priežiūros pagrindas. Daugelio pirmaujančių gamintojų parafino asortimentas susideda iš dviejų – trijų tepalo rūšių skirtingos temperatūros sniegui. Be to, parafinai gali skirtis pagal fluoro ir kitų naudingų priedų sudėtį. Aukšto fluoro lygio parafinai brangesni, jie „slidesni“, bet tuo pačiu greitai nusitrina nuo slystančiojo paviršiaus. Papildomai leidžiami visiems orams skirti gruntiniai parafinai – ne itin slidūs, bet užtai pigūs, jie daugiausiai naudojami slidžių ruošimui ilgalaikiam saugojimui ir transportavimui. Parafinus priimta gaminti skirtingų spalvų skirtingai sniego temperatūrai. Paprastai geltona spalva naudojama „šiltesniam“ sniegui, raudona – šaltesniam, o mėlynas – pats „šalčiausias“ iš parafinų. Gruntinis parafinas paprastai yra baltos spalvos, kaip paprastas medicininis. Parafino užtepimas – atskira tema, ir ji bus panagrinėta šiek tiek vėliau.

    

Pastos ir aerozoliai

 
 

Fluoritinės pastos tipo tepalai ir aerozoliai skirtos „visiems orams“. Gamintojas teigia, kad jie gerai slysta per bet kokios temperatūros ir drėgnumo sniegą. Deja, tai ne visada taip. Sniegas – sudėtinga struktūra. Pasitaiko tokie kvaili jo temperatūros ir kristalų dydžio deriniai, kai nepadeda jokie tepalai. Bet daugumoje atvejų fluoritinės pastos užtepimas ant nepakankamai „slidžios“ slidės daugiau ar mažiau padeda ištaisyti situaciją. Bet slystančiosios pastos turi keletą trūkumų. Visų pirma, kad būtų galima užtepti pastą, slystantysis slidės paviršius turi būti prieš tai išteptas parafinu, nes kitaip pasta iš karto nusitrins. O visų antra, pasta ganėtinai greitai nusitrina net ir nuo parafinu ištepto paviršiaus. Bet kadangi pasta yra šalto naudojimo priemonė, ją be ypatingų problemų galima naudoti tiesiog ant šlaito. Paprastai tūbelė būna su kempinėle. Tolygiai paskirsčius tepalą po slystantįjį slidės paviršių, reikia palaukti kol jis išdžius (paprastai kelias minutes, tikslų laiką gamintojas nurodo ant pakuotės), o vėliau išpoliruoti paviršių flizelinu.


Greitintuvai

Nežiūrint to, kad šios kategorijos slystančiojo paviršiaus paruošimo priemonių pavadinimas visiškai „nemokslinis“, greitintuvai – dalykas gana įdomus, nors ir nenaudingas eiliniam vartotojui. Šie labai „slidūs“ dalykėliai gaminami kaip tvirti briketai (tabletės), rečiau – mitelių pavidalu. Greitintuvai paprastai turi antistatinį poveikį teikiančių fluoro ir grafito junginių. Kodėl gi jie nenaudingi eiliniam slidininkui? Esmė tame, kad pajausti greitintuvo buvimą galima tik gerai paruoštoje trasoje, be to meistriškai valdant techniką, minimaliai sumažinant pašalinius nuslydimus ir stabdymus. Be to, greitintuvai labai greitai nusitrina – dažnai juos tepa tiesiog prieš startą, ant iš anksto parafinu įtrintų slidžių. Slystantysis paviršius (būtinai apdirbtas aukšto fluoro lygio parafinu) tolygiai įtrinamas greitintuvo briketu, po to energingai poliruojamas specialia lazdele, primenančia kamštį. Milteliniu greitintuvu pabarstomas slystantysis slidės paviršius, vėliau įtrinamas jį kamščiu, o vėliau – poliruojamas specialia lazdele.

Parafino užtepimas

Kadangi parafinai – tai karšto tepimo tepalai, jų naudojimui prireiks lygintuvo, o dar geriau – specialaus lygintuviuko slidžių priežiūrai, bet, tokio neturint, galima pasinaudoti paprastu buitiniu lygintuvu. Žinoma, apie tolimesnį tokio lygintuvo naudojimą pagal paskirtį teks pamiršti, todėl reikia imti tokį lygintuvą, „kurio negaila“, pageidautina su plieniniu padu, be jokių skylučių garinimui. Apskritai, tarybinį senamadišką lygintuvą. Temperatūrą pradžiai nustatykite kažkur tarp „šilko“ ir „vilnos“. Įkaitinę lygintuvą, prispauskite parafininę lazdelę prie jo pado ir tolygiai prilašinkite ištirpusio tepalo ant paviršiaus. Po to lėtai ir kruopščiai, per keletą kartų palyginkite slidę tiesiog lygintuvu. Jei parafinas pradeda rūkti ar trūkinėti, sumažinkite lygintuvo temperatūrą. Gerai išlyginta slidė tampa šilta iš kepo pusės (arba viršutinio paviršiaus). Leiskite slidei pilnai ataušti, po to nuvalykite parafiną su gremžtuku – specialia organinio stiklo plokšte. Nebijokite, viso parafino Jūs nenugremšite net labai norėdami. Be to, kaip jau sakiau, parafinas susigeria į slystančiojo paviršiaus poras. Nugremžę slides su bronziniu šepečiu galite uždėti struktūra – pereikite jas spausdami ištisine kryptimi. Jei Jūs tepėte tvirtą žemų temperatūrų parafiną, pereikite per slidę nailoniniu šepečiu. Ir būtinai išpoliruokite slystantįjį paviršių šerių šepečiu.

   
   

Slystančiojo paviršiaus valymas

Valymą galima atlikti dviem būdais – su specialiu skystu valikliu arba su gruntiniu (arba mažai fluoriniu geltonu) parafinu. Su valikliu viskas paprasta – flizelinę skepetą galima sudrėkinti skysčiu, ir po to gerai ištrinti ja slystantįjį paviršių. Karštas valymas šiek tiek gudresnis. Užtepkite gruntinį parafiną taip, kaip aprašyta aukščiau. Kai slidė atauš, gerokai nugremžkite ją. Jūs pamatysite, kad nugremžiamas parafinas pilnas purvo. Po gremžimo gerai apdirbkite slystantįjį paviršių nailoniniu arba bronziniu šepečiu. Esant būtinybei, pakartokite procedūrą. O po to, geresniam efektui, galima ištepti slidę valikliu.

 




Žinutės neprisiregistravusių narių forume, skelbimuose, straipsniuose bus rodomos tik po administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija