Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Termo rūbai slidinėjimui

Patarimai 2009-10-15 komentarai 1

Taip jau susiklostė, kad dauguma mūsų pagrindinį dėmesį skiria slidžių ir batų pasirinkimui, rečiau –striukei arba šiltoms kelnėms, kartais – pirštinėms arba akiniams, šiltiems ir puošniems megztiniams iš polarteko arba flyso.

O štai apie tai, kas yra po spalvingais sportiniais rūbais, mes dažniausiai prisimename tik ryte, kai prieš slidinėjimą ant savo per naktį pailsėjusio kūno užsitempiame pirmąjį aprangos sluoksnį – apatinius drabužius. Šiuolaikinių sportinių apatinių drabužių gamintojai vadina jį apatiniu arba vidiniu drabužių sluoksniu, kartais – funkcionaliais apatiniais termo drabužiais.

Pardavėjai, ir patys „rūbų nešiotojai“ tradiciškai šį rūbų sluoksnį, skirtą užsiėmimams sportu, vadina „terminiais apatiniais“. Tai ne visai teisinga, o daugeliu atvejų ir visiškai neteisinga. Žinoma, jei kalbama apie pirmąjį drabužių sluoksnį žiemos žūklei arba kitokiam tokiam „judriam“ žiemos laisvalaikio leidimo būdui atvirame ore, savoka „terminiai apatiniai“ bus teisingas beveik 100%. „Beveik 100%“ todėl, kad bet kokiu atveju tie apatiniai baltiniai turi ne tik šildyti, bet ir atlikti dar vieną funkciją: šalinti nuo odos paviršiaus drėgmę. Iš tikrųjų, būtent ši aukštos technologijos apatinių savybė ir yra esminė tuo atveju, kai kalba eina apie kalnų slides. Bet apie viską iš eilės.

Ploni, storesni, visai stori...

Kiekviena praktiškus apatinius drabužius gaminanti kompanija kuria šiek tiek besiskiriančius savo savybėmis (priklausančiomis nuo storumo ir medžiagos sudėties) modelius. Užsiėmimui vasaros sporto šakomis skirti patys ploniausi apatiniai drabužiai, kurių lengva medžiaga maksimaliai greitai pašalina drėgmę ir praktiškai nesulaiko šilumos. Panašius apatinius drabužius žiemą naudoja ir tie, kurie mėgsta bėgimą slidėmis.

O štai apatinius baltinius su maksimaliomis termoizoliacinėmis savybėmis iš storiausios ir šilčiausios medžiagos naudoja tie, kurie daug laiko praleidžia santykinai nejudriai – motorinių rogių vairuotojai arba žieminės žūklės mėgėjai.

Tarp ploniausių ir storiausių apatinių rūbų yra daug įvairių variantų, turinčių dvi pagrindines savybes: drėgmės pašalinimą ir šilumos saugojimą. Kam? Pavyzdžiui, apatiniai drabužiai banglentininkams bendrai neturi sugerti drėgmės, nes ji juos pasiekia ir iš vidaus, ir iš išorės. Visiškai kiti reikalavimai keliami daugiadieniams žiemos žygiams ar kopimui skirtiems modeliams, kai apatiniai baltiniai turi efektyviai šalinti drėgmę ir tuo pat metu ilgas dienas šildyti ekstremaliais šalčiais, be to – jų neskalbiant. Savi reikalavimai taikomi ir tiems, kurių aktyvus judėjimas pamainomis keičiasi su poilsio fazėmis, tai yra, pavyzdžiui – kalnų slidininkams. Mums, beje, geriausiai tinka apatiniai drabužiai su intensyviomis ir vidutinėmis „šildomosiomis savybėmis“. Ir žinoma, kuriama gausybė apatinių drabužių, skirtų nešioti kasdien – vidutiniškai šiltų, labai patogių. Bet sugebėjimas greitai pašalinti drėgmę tokiems apatiniams drabužiams ne itin svarbus, todėl užsiėmimams sportu jie netinka – greitai permirks nuo prakaito ir netgi neaktyvus jų savininkas pradės jausti diskomfortą.

Medvilnė? Vilna? Sintetika?

Iš ko bebūtų pagaminta medžiaga praktiškiems apatiniams drabužiams, ji praeina specialius sudėties bandymus – tikrinama ar nėra alergenų bei pluoštų, kurie galėtų pakenkti odai. Praktiškų apatinių rūbų kokybei naudojami skirtingi poliesterio, polipropileno, vilnos ir medvilnės deriniai. Dėl medžiagos sudėtyje esančios medvilnės arba vilnos ją yra maloniau nešioti. Tačiau tokie apatiniai rūbai puikiai veikia 3-8 valandas, o į to laiko pabaigą vilna ir medvilnė, kurios yra hidrofilinės medžiagos, prisigeria vandens. Kitaip tariant, kuo arčiau į dienos pabaigą, tuo nepatogiau bus su tokiais apatiniais drabužiais slidinėti kalnų slidėmis.

Grynai sintetinės medžiagos geriau šalina drėgmę (polipropilenas bendrai nesugeria drėgmės ir visą ją pašalina į išorę) ir apatiniai rūbai be jokio diskomforto jausmo išdžiūsta per kelias minutes netgi ant kūno. Kai kurios firmos gamina šiltesnius modelius iš grynos vilnos, bet kalnų slidėms tokių apatinių rūbų naudoti nerekomenduojama. Net jei jūs šąlate ir dėl to mėgstate šilčiau rengtis, turėkite omenyje, kad teisingai pagaminti praktiški apatiniai iš sintetinių medžiagų su medvilnės priedais gali pilnai pakeisti sunkesnį vilnonį komplektą. Be to, esant fizinėms apkrovoms ant kūno apvilkta vilna gali traumuoti odą ir sukelti rimtą alergiją.

Kvepia – nekvepia, džiūna – nedžiūna...

Termoi apatiniai rūbai, skirti nešioti kalnų slidininkams, turi ir dar vieną ypatybę. Atvykdami į kalnus, mes slidinėjame mažiausiai šešias dienas iš eilės, o sąlygų geram skalbimui gali ir nebūti. Vadinasi, po trijų-keturių dienelių apatiniai rūbai gali pradėti, švelniai sakant, kvepėti... Gamintojai kovoja su tuo ir taiko antiseptinį ir specialų antibakterinį apdorojimą, kad sumažintų nemalonų kvapą ilgai dėvint. Kartais į audinio struktūrą įterpiamos granulės su antibakterine sudėtimi, kad užtikrintų ilgesnį veikimą. Tačiau, deja, visos tos sudėtys nelabai ilgalaikės ir po 2-5 skalbimų išsiplauna – nes visai neskalbti apatinių rūbų neišeina. Todėl ypatingai aukštų technologijų audiniuose kovai su mikrobais ir juos lydinčiu kvapu paskutiniu metu pradėta naudoti į audinį įaustą ploniausią sidabro siūlą. Apatiniai iš tokios medžiagos naudojami netgi daugiadienėse ekspedicijose, kaip, pavyzdžiui, jie puikiai užsirekomendavo žiemos ekspedicijos į aukščiausią Šiaurės Amerikos viršukalnę McKinley metu. O juk tuomet komanda neturėjo galimybių skalbtis daugiau nei du mėnesius...

Bet ne tik medžiagos sudėtis ir storis atlieka vaidmenį kuriant apatinių rūbų savybes. Svarbus technologinis elementas yra ir medžiagos pluoštų pynimas. Technologiškiausiuose modeliuose labiausiai paplito dvisluoksnių audinių naudojimas. Vidinis sluoksnis tokiose apatiniuose pagamintas iš polimerinės medžiagos (ištisas polipropileno sluoksnis arba tinklelis iš jo). Šiam sluoksniui keliami trigubi reikalavimai: užtikrinti glaudų sąlytį su kūnu, būti pralaidžiu orui ir šalinti kūno drėgmę. Išorinis medžiagos sluoksnis turi akytą struktūrą, be to akutės efektyviai paskirsto drėgmę paviršiuje ir tuo pačiu garantuoja greitą išgarinimą dėl kapiliarinio efekto. Be to, akutės taip pat veikia kaip savotiškos mikro kišenėlės, kuriose yra papildomą termoizoliaciją užtikrinančio oro. Tokie išradimai lemia tai, kad dvisluoksnė medžiaga tampa ”nukreipta“. Ką tai reiškia? Jei mes paimsime įprastinę medžiagą – pavyzdžiui, medvilnę, ir užlašinsime ant jos lašą vandens, lašas greitai prasiskverbs per audinį, o šlapia dėmė iš abiejų audinio pusių bus vienodo dydžio. Esant nukreiptai medžiagai yra kitaip: ant tokios medžiagos iš vidaus patekęs lašas išorinėje pusėje išsilieja į didelę šiek tiek drėgną dėmę. Dėl to užtikrinamas ir greitas drėgmės paskirstymas iš intensyviai prakaitą išskiriančių vietų, ir didelė išgarinimo erdvė, o tai reiškia ir greitą rūbų džiūvimą.

Nuo to, kiek greitai pirmo sluoksnio medžiaga įvykdo drėgmės ir garų pašalinimo funkciją, priklauso ne tik komforto ar diskomforto jausmas. Greitai kūno drėgmę šalinantys apatiniai rūbai, leidžia jų savininkui neeikvoti energijos vandens, išsiskiriančio iš organizmo esant intensyvioms apkrovoms, šildymui ir garinimui. Didžiąja dalimi būtent dėl šios savybės, o ne dėl storo šiltos medžiagos sluoksnio, praktiški apatiniai rūbai ir išgelbės nuo persišaldymo. Ir savijauta yra atitinkama – netgi apkrovų metu jums dažnai vėsu, o ne per šilta. Yra dar vienas nukreiptų audinių„teigiamas pliusas“: greitai drėgmę šalinantys rūbai ir greitai džiūsta, todėl galima grįžus iš slidinėjimo, taip sakant, „praskalbti“ juos, o kitos dienos rytą jie jau bus visiškai sausi.

O kas batų viduje?

Kojinės. Apskritai, tokia aprangos detalė nusipelno atskiro pasakojimo, nes juk kojines mes nešiojame tiesiogiai ant odos, taigi, lengvai paliesime ir šį pirmojo sluoksnio elementą. Viskas, kas pasakyta apie audinių storumą, praktiškumą ir sudėtį, tinka ir praktiškoms kalnų slidinėjimo kojinėms. Ko gero, galima netgi sakyti, kad kojinės kur kas sudėtingesnės, nei bet kurie, netgi patys „techniškiausi“ apatiniai rūbai. Juk jie naudojami kur kas sunkesnėmis sąlygomis, nei palaidinė ar kelnaitės. Atitinkamai, ir medžiagos naudojamos sudėtingesnės ir dar daugiau „aukštų technologijų“.

Palaipsniui netgi pačios paprasčiausios ir nebrangiausios specializuotos kojinės žiemos sporto šakoms tampa vis labiau ir labiau nepaprastos. Tam, kad maksimaliai tampriai, be menkiausių raukšlelių apgaubtų koją, šiuolaikinė kojinė gaminama su tokiu kiekiu technologinių „puošmenų“, kad tai daro ją inžinerinio meistriškumo, o ne lengvosios pramonės kūriniu. Kokybiškesnės kojinės slidininkams praktiškai yra be siūlių. Kojinė atrodo kaip vientisa, o siūlės eina šoninėmis ašimis ir yra atliktos pagal difuzinę technologiją (kojinės pusės tarsi įaustos viena į kitą), iš pirmo žvilgsnio panašiomis į dekoratyvinį piešinį. Kaip ir su praktiškais apatiniais, aukščiausių technologijų modeliai yra dviejų sluoksnių. Vidinis kojinės sluoksnis yra pagamintas tarsi savotiškas tinklelis, naudojant sintetines drėgmę šalinančias medžiagas. Be pagrindinės savo funkcijos – šalinti drėgmę ir saugoti šilumą, kojinėse toks karkasas gerai saugo raumenis nuo mikro smūgių ir vibracijos. Išorinis sluoksnis suaustas vientisai pagal specialiai tam sukurtą technologiją.

Gerų kojinių konstrukcijoje numatytos tokios „ypatingos savybės“:
blauzdos-pėdos sąnario srityje apvadas tankesnis, o žemiau ir aukščiau medžiaga platesnė, užtikrinanti tolygų viso kojos paviršiaus kontaktą su batu.

 - Išorinėje pusėje pirštų srityje medžiaga daroma tankesne, dėl to ji lėčiau dėvisi sąlytyje su avalyne

 - Pakilimas kuriamas pagal besiūlę technologiją, kas apsaugo šią svarbią sritį nuo nuospaudų.

Sudėtingesni trikotažo pramonės gaminiai be to dar išsiskiria ir specialia konstrukcija blauzdos srityje: kojinės čia yra tarsi savotiškas skirtingo storumo medžiagų raštas. Pynimas ir nukreipiamosios medžiagos savybės plonesnėse srityse užtikrina greitą drėgmės šalinimą nuo kojos odos, o be to – ir šios drėgmės perkėlimą aukštyn, į ta vietą, kur kojinės išeina iš už bato ribų. Storesnės sritys puikiai amortizuoja bato spaudimą kojos odai, o plonomis zonomis drėgmė pašalinama į viršų. Specialios formos papildomos amortizuojančios sritys „kauliukų“ srityje – tai retų ir brangiausių modelių privilegija, kaip ir sritys su skirtingu tankumu apatinėje kojinės dalyje – pėdos šonuose ir ant pado.

O iš viršaus?

Apatiniai rūbai naudojami kaip pirmas daugiasluoksnės aprangos sluoksnis. Sukurta pagal kopūsto gūžės principą, tokia daugiasluoksnė apranga gali susidėti iš dviejų (vidinis sluoksnis – apatiniai rūbai + išorinis sluoksnis iš termoizoliacinės membraninės medžiagos) ir daugiau sluoksnių. Kaip papildomi sluoksniai, esantys tarp jų, priklausomai nuo temperatūros ir slidinėjimo intensyvumo, pridedami 1-3 rūbų sluoksniai (megztiniai su aukšta apykakle, skirtingo storumo palaidinės, striukės pamušalas), pageidautina, iš šiuolaikinių praktiškų Polartec tipo medžiagų, kurios taip pat ne tik garantuoja termoizoliaciją, bet ir šalina drėgmę iš apatinių rūbų į išorę. Žinoma, praktiški apatiniai rūbai galės užtikrinti komfortą ir tuo atveju, jei išorinis rūbų sluoksnis pagamintas iš „neteisingų“ medžiagų, bet tik iki tam tikro lygio: juk jei drėgmė, kurią pirmasis sluoksnis praleis, „atsirems“ į drėgmei nepralaidžią pertvarą, tuomet kita iš kūno išskiriamos drėgmės dalis tiesiog neturės kur dėtis ir apatiniai rūbai sušlaps. Todėl būtina prisiminti, kad praktiški apatiniai rūbai – tai būtent pirmasis sluoksnis, ir pilnai pajausti jo privalumus galima jei ir išoriniai sluoksniai yra pagaminti iš šiuolaikiškų technologiškų medžiagų.

Dar keletas patarimų 

Į ką reikia kreipti dėmesį renkantis praktiškus apatinius rūbus? Visų pirma, būtina tiksliai sau nustatyti: kokioms oro ir temperatūros sąlygoms jūs juos perkate. Pagalvokite, ką ant jų vilksitės, kiek dienų planuojate juos nešioti neskalbdami. Apsispręskite, ar jums reikalingas modelis su trumpomis ar ilgomis rankovėmis, išsirinkite apykaklės tipą – aukšta atverčiama ar su iškirpte, su užtrauktuku ar be jo, patikrinkite, kiek elastingos ir pakankamai standžios yra rankovės. Po to būtina modelį pasirinkti griežtai pagal savo figūrą (beje, „teisingi“ apatiniai kuriami tiek vyrams, tiek ir moterims, kiekvienam savo). Dydis labai daug reiškia, pasistenkite nustatyti jį kiek galima tiksliau. Praktiški apatiniai turi tampriai, bet be diskomforto aptempti kūną, nevaržyti judesių, bet ir nekabėti ant jų savininko. Suprantama, šis aprangos tipas veikia tiesiogiai liesdamasis su kūnu, todėl sukirpimas ir medžiagų kokybė ypatingai svarbūs. „Ne taip“ išdėstytos, „neteisingos“ siūlės arba gumytės gali sukelti nepatogumų toliau juos naudojant, netgi nutrinti arba sudirginti odą ypatingai jautriose zonose. Beje, vienas iš kokybiškų apatinių rūbų kriterijų – taip vadinama „plokščia“ siūlė – minkšta ir elastinga, ji niekada nenutrins odos, nes atlikta iš išorinės pusės. Atkreipkite dėmesį ir į etiketes – „teisingų“ firmų modeliuose visos jos yra išorinėje rūbų pusėje.

Nepamirškite ir apie išorinę estetiką. Didelis apatinių drabužių komplektų viršutinių dalių (marškinėlių) modelių ir spalvų pasirinkimas leidžia jų savininkui atrodyti visai padoriai netgi kavinėje trumpo poilsio metu, kai galima nusiimti striukę. O geriausiai apgalvoti modeliai netgi išsiskiria savo firminiu dizainu, ant apykaklės išsiuvinėtu kompanijos logotipu, o jų plokščios jungiamosios siūlės paryškina sukirpimą. Taip norvegų jaunimas naudoja vienos garsiausios firmos praktiškus apatinius rūbus netgi šokiuose.

O štai į kainą dėmesį kreipkite vėliausiai. Esmė tame, kad priklausomai nuo firmos-gamintojos ir firmos-atstovės  kainų politikos, o taip pat nuo prekės ženklo „prasukimo“, panašių savybių skirtingų firmų komplektų kainos gali skirtis dvigubai. Bet įsigyti  apatinius drabužius mes rekomenduojame tik firminėse parduotuvėse. Nes po pirmo dėvėjimo gali paaiškėti, kad „teisingi“ buvo tik užrašai ant ryškių etikečių...

 Kitos naujienos:

Slidžių apkaustų nustatymas 1
Slidinėjimo šalmo pasirinkimas 1
Snieglentės. Camber vs Rocker 1
Užsikrėtusiems meile kalnams 1

Žinutės neprisiregistravusių narių forume, skelbimuose, straipsniuose bus rodomos tik po administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija