Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Parkour. Miestas – bėgimo takas su kliūtimis

Be sniego 2009-10-17 komentarai 0
Pasaulio miestuose plinta naujas jaunimo pomėgis – bėgiojimas įveikiant kliūtis gatvėse. Kai jų grupelė išeina į gatvę, praeiviai pradeda dairytis, kur čia įsikūrusi filmavimo aikštelė. Jiems atrodo, kad vyksta kino triukų meistrų pasirodymas.

Ieško kliūčių

Šie jaunuoliai negali ramiai eiti lygiu šaligatviu. Jie specialiai ieško kliūčių ir stengiasi jas kuo efektingiau įveikti.

Šuoliai per turėklus, sieneles, bėgimas siauromis sienelėmis bei šokinėjimas stogais – štai kas vilioja tokius bėgikus, kurie vieni kitus vadina „treiseriais”, o savo užsiėmimą „parkouru”.

Laisvas bėgimas su natūraliomis miesto kliūtimis dažniausiai vadinamas prancūziškai „Le Parkour” arba angliškai „Freerun”. Tai užsiėmimas, kuris jau priskiriamas ekstremalių miesto sportų grupei. Jo gerbėjai savo pomėgį vadina „judėjimo menu”, nes tai ne paprastas šokinėjimas, bet „stilingas judėjimas be sustojimo”.

Miesto bėgikai „treiseriai” bėgdami atlieka įvairiausius triukus ir judesių kombinacijas. Jie dar laipioja pastatais ir aukštomis konstrukcijomis, šokinėja stogais.

Nereikia įrangos

Jaunimą vilioja šio užsiėmimo prieinamumas. „Parkour” bėgiojimas nėra toks sportas kaip riedlentės ar važinėjimas BMX dviračiu. Tam nereikia pirkti jokios specialios įrangos – pakanka gerų, patvarių batų, tinkančių sportui, ir patogių drabužių.

Šią pramogą sugalvojo prancūzas Davidas Belle’as. Iš kaimo į Lisė miestą su tėvais atsikėlusį moksleivį erzino miesto tvarka. Jam nepatiko vaikščioti apeinant sienas, namų kiemus tik tam, kad patektum į vietą, kurią net matai esant visiškai netoli.

Kaime juk visi dažniausiai renkasi trumpiausią kelią. Davidas ir mieste nusprendė šios taisyklės laikytis ir į mokyklą keliavo ne lygiais šaligatviais, bet kuo tiesiau, nors kelyje buvo ir tvorų, ir sienų, ir duobių.

Netrukus tokiu bėgiojimu susižavėjo ir kiti jo bendraamžiai. Jie susirinkdavo po pamokų ir pasirinkę kokią nors trasą pradėdavo kurti jos įveikimo planus. Paaugliams tapo svarbu ne jos įveikimo greitis, bet judesių stilius.

Prancūzų žaidimai

1987 metais apie šį paauglių pomėgį Prancūzijoje jau pradėjo rašyti šalies laikraščiai. Straipsnių herojais tapo D.Belle’as ir jo žaidimų draugas Sebastienas Foucanas. Jie pasiūlė ir šios pramogos pavadinimą „Le Parkour” bei angliškąjį „Freerun”.

1995–1997 metais šis pomėgis tapo moderniu miesto sportu. „Parkour” žaidimai tapo tam tikrų jaunimo grupių gyvenimo stiliumi. Tobulėjo triukų ir judesių atlikimo sunkumas.

Efektingą bėgiojimą mieste pasaulyje išpopuliarino 1997 metais Luco Bessono pastatytas filmas „Yamakasi – šių laikų samurajai”. Jame nutrūktgalviškus triukus atliko 8 „treiseriai”, tarp kurių buvo ir D.Belle’as bei S.Foucanas.

„Kiekvienas žmogus triukus atlieka savaip, kaip jam atrodo patogiau ir efektingiau. Tai puikiai matyti, kai „treiseriai” kokią nors kliūtį įveikia vienas po kito. Kai yra grupė, jie mokosi stebėdami bičiulius. Nauji žmonės dažnai už šio pomėgio „užsikabina” pamatę triukus filmuose”, – sako D.Belle’as.

Jis kratosi šlovės, kad yra „Parkour” kūrėjas. Vaikino nuomone, tai egzistuoja nuo tada, kai žmogus pamatęs savo kelyje kliūtį, ją įveikė.

Pradėti treniruotes, jo nuomone, labai paprasta. Pakanka išeiti į gatvę ir apsidairyti aplinkui.

Buriasi internetu

„Pažiūrėkite, kiek daug kliūčių yra šalia. Kasdien stengiamės jas apeiti. Imkite ir nueikite tiesiai. Neaplenkite šiukšlių dėžės, o ją peršokite. Šitas šuolis ir gali tapti pirmu žingsniu į laisvą „Parkour” pasaulį”, – aiškina Davidas.

Įvairūs triukai ir sudėtingi akrobatiniai judesiai laikui bėgant taip pat taps įveikiami.

Šiame sporte nėra triukų pradedantiesiems. Bet kuris šuolis gali būti efektingas. Tačiau bet kokia klaida jį atliekant baigsis skausmu, jeigu nepavyks saugiai nusileisti ant žemės.

„Treiseriai” bendraminčių ieško internetu. Savo tinklalapiuose jie rengia pasitarimus, kaupia vaizdo medžiagą ir dalijasi patarimais. Pakanka interneto naršyklės paieškos lange parašyti „Parkour” arba “Freerun”, ir gausite kelis šimtus „treiserių” svetainių adresų. Tarp jų jau yra ir lietuviškų.

 

Miesto bėgikų žodynas

Free running, freerun – kitaip vadinamas „Le Parkour”, ši pavadinimą sugalvojo S.Foucanas.

Klan, team, crew – grupė žmonių, kurie užsiima „Le Parkuor’u”.

PK [pi-kej] – „Parkour“ sutrumpinimas.

Traceur [tras-er] – žmogus užsiimantis „Parkour”.

Vault [volt] – šuolis per kliūtį, paprastai atsiremiant rankomis.

Triukai.

Blind jump – šuolis, kai nematome nusileidimo vietos.

Spring – paprastas šuolis nuo vienos vietos į kitą.

Monkey – šuolis per barjerą, palange stipriai „išstumiant” kūną į viršų.

Parapet – barjero įveikimas. Atliekamas atsiremiant kaip su viena ranka, taip ir su dviem.

Tic-Tac – triukas, atliekamas norint įveikti kliūtį atsispiriant nuo sienos.

Accuracy – tikslus šuolis. Tikslas – bet koks išrinktas nusileidimo taškas, kad po šuolio pasiliktum ant jo.

Cat leap – šuolis ant sienos.

Roll – paprastas kūliavirstis per petį.

Drop – paprastas šuolis iš didelio aukščio, nusileidžiant ant kojų.

Cat to cat – šuolis nuo vienos sienos ant kitos.

Arabian – salto į šoną.

Seguj Faj – salto į šoną, atliekamas kaip saulutė.

Rodeo – salto į šoną, atliekamas horizontaliai su ištiestomis kojomis, tarp krūtinės ir kojų turi būti 90 laipsnių kampas.

Blanche – salto atgal.

Lemming – paprastas salto atgal atliekamas bėgant į priekį.

Wall Flip – salto atgal su atsispyrimu nuo sienos.

Wall Front Flip – salto nuo sienos į priekį su šoniniu apsisukimu 180 laipsnių.

Wall Site Flip – šoninis salto nuo sienos. Atliekamas kaip salto atgal nuo sienos, bet sukant kūną šonu.

360 Back Flip – salto, atgal atliekamas kartu su apsisukimu 360 laipsnių.

 

 Kitos naujienos:

Kokią palapinę pirkti ?! Palapinės pasirinkimas 0
Sezonas prasideda: baidarių mėgėjai jau tvindo upes 0
Red Code. Mirtini žaidimai su bangom. 0
Turistiniai miegmaišiai, ką reikėtų žinoti prieš perkant 0

Žinutės neprisiregistravusių narių forume, skelbimuose, straipsniuose bus rodomos tik po administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija