Gali būti, kad klimato pokyčiai Austrijos Alpėse nėra jau tokie baisūs. Daugumai Alpių kalnų slidinėjimo kurortų reto sniego perspektyva klimato atšilimo sąlygoms tampa stimulu kurti naujus pardavimų skatinimo ir turistų pritraukimo būdus.
Ekspertai teigia, kad svarbiausia buvusiems sniego regionams yra surasti naujus būdus išgyventi be šios baltos medžiagos, pradėti vilioti turistus į viršukalnes bet kokiu sezonu.
„Realybė yra tokia, kad kalnų slidinėjimo turizmas ilgiau nebebus patikimas pajamų šaltinis“, - teigia Martinas Praisas, kalnų tyrinėjimo centro direktorius Britanijoje.
Pagal paskutinius duomenis, turizmas Alpėse kasmet surenka apie 71 milijardą dolerių ir aprūpina daugiau nei 12% darbo vietų regione.
Praeitų metų pabaigoje išleista ataskaita skelbė, kad Alpėse įvykę pokyčiai yra tris kartus rimtesni nei vidutiniškai visame pasaulyje. Toliau vaizdas dar liūdnesnis - sniego mažėjimas nedideliame aukštyje, ledynų tirpimas ir amžini šalčiai viršukalnėse.
Nuvarginti tokio oro, kalnų kurortų valdytojai gali naudoti dirbtinį sniegą, tai yra 1980 metų Europoje taikytą praktiką. Ji padeda pratęsti sezoną ir palaikyti sniegą viršukalnėse, tačiau reikalauja daug vandens, o ir kainuoja brangiai, ypač nedideliems kurortams. O ir esant pakankamai žemoms temperatūroms - nepadeda.
Vien tik 2007-2008 metų žiemos sezonui dirbtinio sniego įrangos sukūrimui Austrijoje buvo išleista 181,5 mln. dolerių, o ateinančiais metais šis skaičius išaugs iki 427,8 mln. dolerių. Jei reikės, 60% Austrijos viršukalnių bus padengtos dirbtiniu sniegu.
„Dabar problema yra tame – kaip privilioti žmones į kalnus vasarą“. Viena iš siūlomų alternatyvų – kalnų oro gydomojo efekto privalumai ištisus metus. Alpės gali padėti žmonėms, kurie kenčia nuo alergijos ir kitų panašių negalių. Čia bus komfortabilu ir sveikiems žmonėms, kurie nepakenčia karštos alinančios vasaros. Daugumai turistų patinka patiekalai iš vietinių produktų, o atšilimas prailgins derliaus sezoną.
Niekas nesako, kad žiemos turizmui ateis galas, tačiau jis taps labiau lokalizuotas. Ne visuose Alpių rajonuose bus vienodas poveikis, daugiau nei 2500 metrų aukštyje sniego bus daugiau, o tai reiškia sniego griūčių pavojų.
„Nereiktų suvokti šių klimato pokyčių kaip grėsmės turizmui, reikia juos vertinti kaip asmeninį iššūkį. Panikai čia taip pat ne vieta“. „Kažkodėl mes galvojam tik apie turizmo rytojų, niekas nežiūri toliau. Reikia rasti kažkokį cinkelį, kuris sugebėtų pritraukti turistus ištisus metus. Reikia atsitraukti nuo tradicinio slidinėjimo turizmo ir pagalvoti apie stabilios Alpių ateities kūrimo strategijas“
Email: info@sniegozona.lt