Indrė LAUCIŪTĖ, “Respublika”
Kiekvieną centą taupantys tautiečiai keliones atšaukia paskutinę minutę. Kai kurie kelionių organizatoriai yra priversti tiesiog atsisakyti iš anksto numatytų kelionių, nes nesusirenka reikiamas turistų skaičius.
“Šiuo metu turėjau būti Tatrų kalnuose, tačiau neišvažiavau. Nesusirinko grupė, - kalbėdamas su dienraščiu “Respublika” neslėpė nusivylimo alpinistas Vaidas Barkevičius. - Buvo nemažai norinčiųjų, bet iki kelionės likus labai nedaug laiko daugumos planai pasikeitė. Priežastys, manau, daugiausia susijusios su pinigais. Galbūt pinigų ir yra, tačiau žmonės atidžiau renkasi, kur juos išleisti. Visi malonumai ir laisvalaikis išlaidų sąraše įrašyti paskutinėje eilutėje, o jei situacija dėl pajamų tampa nors kiek neaiški, žmonės linkę pinigų neleisti”
![]()
Zakopane Savaitgalio kelionei į Tatrų kalnus tektų išleisti 800-900 litų. Į šią sumą įskaičiuotas nuvykimas, nakvynė, maistas ir sporto įranga. Pasak pašnekovo, kainos slidinėjimo kurortuose kasmet paprastai pakildavo apie 10 proc. ir daugiau, tačiau šiemet kainos “sustingo” - išliko tokios pat.
“Kainos nekrenta, tačiau ir nebekyla. Pernai Tatruose buvo itin mažai žmonių. Tais metais Slovakija įsivedė eurą ir ta proga kainas suapvalino į didžiąją pusę. Lenkijoje tuo metu zlotas smarkiai krito. Taigi 20 kilometrų atstumu esančiuose kurortuose buvo didžiuliai kainų skirtumai, todėl į Slovakiją niekas nevažiavo. Visi slidinėjo Lenkijoje. Dėl kainų skirtumo Lenkijoje ir dabar labai daug žmonių, tačiau kokybė sumenko ir tapo vidutiniška. Trasos sausakimšos, o prie keltuvų nusidriekusios eilės”, - teigė alpinistas.
Sumažėjus pajamoms tautiečiai linkę užmiršti turizmo agentūras ir keliones imasi organizuoti patys. Įsigyti slidinėjimo įrangą, sėsti į nuosavą automobilį ir nakvynę užsisakyti internetu atrodo nebesudėtinga.
“Anksčiau dauguma paprasčiausiai tingėdavo pajudėti - ilgiau panaršyti internete, paieškoti nakvynės, skambinti į viešbučius. Tai tiesiog atima laiko. Dabar pinigų vertė išaugo, todėl dauguma informaciją susiranda patys. Iš tiesų taip ir turėtų būti”, - aiškino V.Barkevičius.
Kad keliones tautiečiai daugiausia organizuoja patys ir mažėja besikreipiančiųjų į kelionių agentūras, dienraščiui patvirtino ir UAB “Kalnų upė” direktorius Andrius Stonys. Jo teigimu, sumažėjo ir įmonių, kurios organizuotų keliones.
“Lietuviai yra gudrūs, patys sėda į automobilius ir važiuoja. Slidinėjimas yra tokia sporto šaka, kurios negali atsisakyti. Žinoma, dėl to kelionių agentūrose mažėja užsakymų”, - situaciją rinkoje aiškino pašnekovas.
“Dabar milžiniška konkurencija tarp turizmo agentūrų ir kelionių organizatorių, nes visi klientai ieško kuo pigesnių pasiūlymų. Apskritai padėtis turizmo sektoriuje nėra gera. Praėję metai buvo itin blogi ir šiemet situacija negerėja. Mūsų pajamos nukrito apie 40 proc., apie 25 proc. sumažėjo klientų”.
Email: info@sniegozona.lt