Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Jonava. Slidinėjimo trasos – pasmerkta valdžios užgaida?

Lietuvoje 2014-09-22 komentarai 2
Kęstutis Putelis ir Tadas Širvinskas

Jonavos savivaldybė skolinasi pinigų, kad galėtų išmokėti atlyginimus biudžetinių įstaigų darbuotojams ir tuo pačiu metu įrenginėja porą milijonų litų (tiksliau 1 598 515,27 Lt) kainuosiančias slidinėjimo trasas, kurių išgyvenimo galimybės – miglotos.

 

Reikalauja didelių išlaidų

Vien už trasų įrengimą ir keltuvus teks pakloti 1,6 mln. litų. Didžioji dalis šių lėšų bus atseikėta iš Europos Sąjungos fondų, tačiau Savivaldybei savo pinigais teks supirkti dalį įrangos, prižiūrėti, kad trasa būtų tinkama naudoti.    

Vien retraku vadinama slidinėjimo trasos dangos ruošimo mašina gali atsieiti 60–80 tūkst. litų. Maždaug tiek pat gali kainuoti vandeniui paimti reikalinga siurblinė, skaičiuojama, kad ne ką mažiau nuplėš ir dirbtinio sniego gamybai naudojamų sniego patrankų pardavėjai.

Įrangą prižiūrės ir trasas paruoš Savivaldybės įmonė „Jonavos paslaugos“. Bendrovės darbuotojai turės bus apmokyti, kaip dirbti su technika. Skaičiuojama, kad trasoms prižiūrėti kasmet prireiks apie 120 tūkst. litų (kurui, darbo užmokesčiui, elektrai). Išlaidų dydis priklausys ir nuo žiemos.

Objekto išlaikymo kaštus galėtų truputį sumažinti bilietų pardavimas, tačiau niekas neskaičiavo, kiek ir už kokią kainą jų būtų galima parduoti.

Be to, ateinančią žiemą slidininkai greičiausiai bus leidžiami nemokamai.

Trasas Savivaldybė įsipareigojo išlaikyti mažiausiai penkerius metus.

 


 

 Jau sumontuotas keltuvas

Su geriausiais nekonkuruos

Jonavos gyventojai ir miesto svečiai gaus mėgėjiško lygio trasas, kurios nė neturės vilties lygiuotis į geriausias šalies trasas. Vidutinio lygio slidininkams skirta ilgiausia – maždaug 200 m ilgio trasa. Labiau pažengusiems slidininkams ir snieglentininkams numatytos trasos ilgis sieks apie 150 m. Čia žiemos metu bus įrengti tramplinai, kuriuos bus galima pakeisti, paaukštinti arba sumažinti, atsižvelgiant į slidinėtojų poreikius. Nepamiršti liks ir mažieji bei pradedantieji slidininkai. Jiems numatyta 60 m ilgio atkarpa.

Lyginant su kitais šalyje esančiais trasų kompleksais, Jonavos slidinėjimo trasą bus galima priskirti prie vienos mažiausiųjų. „Žiemos trasos“ (Laimio kalnas) Vilniuje ilgis siekia 410 m, Lietuvos žiemos sporto centro Ignalinoje – 460 m, Birštone – 300 m.

Kol kas dar nėra žinoma, ar Jonavoje atsiras verslininkų, kurie ryšis užsiimti slidinėjimo įrangos nuomos verslu.

Alytuje trasos neprigijo

Savivaldybės vadovai konsultavosi su kolegomis Alytuje, kur slidinėjimo trasos buvo įrengtos beveik prieš penkerius metus. Ten jos yra panašaus ilgio ir maždaug tiek kainavo, įrengtas itin modernus keltuvas, tačiau ant šio projekto alytiškiai deda kryžių – ateinančią žiemą oficiali veikla greičiausiai nebus vykdoma, nes objekto išlaikymas tapo pernelyg didele našta. Vienintelė trasų viltis – verslininkai, nes Alytaus savivaldybė nusiplauna rankas. Ji trasas išlaikė tiek, kiek buvo įsipareigojusi – penkerius metus. Dalį nebereikalingos įrangos alytiškiai gali parduoti tokį patį įsipareigojimą prisiėmusiai Jonavos savivaldybei.

Alytuje šią vasarą lankęsis Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Audrius Šulga tikino, kad mūsiškių trasų panašus krachas neištiks. Jo nuomone, Dzūkijos sostinėje idėja nepasiteisino, nes trasas nukonkuravo aukštesnės kokybės paslaugas teikiantys Druskininkai.

„Kauno regiono gyventojams iki Druskininkų važiuoti yra toliau, todėl manau, kad jie suplauks į Jonavą. Mūsų konsultantai sako, kad trasų dislokacija yra išties gera. Ji patogi ir patiems jonaviečiams, nes nereikės niekur važiuoti – trasos yra pačiame mieste“, – kalbėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Šiandien Kauno apskrityje rimtesnę konkurenciją Jonavos slidinėjimo trasai gal sudarytų tik Birštono trasos, tačiau apie modernių trasų įrengimą vis prabyla ir Kauno rajonas. Rajono meras Valerijus Makūnas apie jų įrengimą Kačerginėje šį mėnesį kalbėjo su naujuoju Kūno kultūros ir sporto departamento vadovu Edžiu Urbanavičiumi. Jei kalbos virs darbais, Jonavos trasos liks šešėlyje.  

 

Svetimos klaidos nemoko

Teigiama, kad Alytaus savivaldybė padarė klaidą, pataupydama lėšų trasoms įrengti. Jonavos valdžia ketina eiti tuo pačiu keliu – planuoja įsigyti mažiau ir kitokios įrangos, nei rekomenduojama projekte. Pavyzdžiui, vietoje trijų sniego patrankų greičiausiai bus nupirkta tik viena. Neketinama investuoti ir į trasų infrastruktūrą.

„Joninių slėnyje bus išvystyta visa reikiama infrastruktūra, numatytos tiek sandėliavimo, persirengimo patalpos, sanitariniai mazgai, – kalbėjo A. Šulga. – Tačiau slidinėjimo trasoje panašios infrastruktūros nėra numatyta. Galbūt ji galėtų atsirasti vėliau“.

Puota bado metu

Slidinėjimo trasa Jonavoje – rajono valdžios užgaida. Po praėjusių savivaldybių tarybų rinkimų susibūrusi dabartinė miesto valdžia slidinėjimo trasų įrengimą išskyrė kaip vieną iš prioritetinių darbų. Vėliau visa tai buvo suplakta į vieną projektą su Joninių slėnio sutvarkymu. Beveik prieš metus Savivaldybė pasirašė sutartis su dviem rangovais: „Kaminta“ ir „Virmalda“. Numatytus darbus rangovai įsipareigojo atlikti per 14 mėnesių. Už Joninių slėnio sutvarkymą jie gaus apie 3,8 mln. litų, o slidinėjimo trasų įrengimą – 1,6 mln. litų.

Žiemą trasos jau turi būti tinkamos naudoti. Šį mėnesį pradėtas montuoti iš Slovakijos įmonės „Tatralift“ įsigytas keltuvas, kurio vertė siekia beveik 400 tūkst. litų. Toks išlaidavimas pramogoms užkliuvo ir kai kuriems rajono politikams.

„Aš nesakau, kad nepritariu trasų įrengimui, bet nepritariu neracionaliam pinigų naudojimui. Paskutiniame Tarybos posėdyje nutarėme imti paskolą, kad turėtume pinigų darbuotojų algoms. Neturime, ką valgyti, bet norime puoštis nauju kostiumu. Kažin ar reikėjo šiemet skubėti tas trasas įrengti“, – svarstė Tarybos narys Saulius Jakimavičius.

jonavosnaujienos.lt
Rašyti komentarus gali tik registruoti forumo lankytojai.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija